Nowoczesne Gospodarstwo Rolne

Kim jesteśmy?

Nasze gospodarstwo powstało w 1993 roku, kiedy niderlandzkie firmy Farm Frites B.V. oraz AVIKO B.V. połączyły siły dla wspólnej inwestycji w Polsce, jaką była budowa fabryki produkującej frytki w Lęborku. Farm Frites Poland Dwa stało się jej głównym zapleczem surowcowym, dostarczającym ziemniaki nieuprawianych dotąd w Polsce, wyselekcjonowanych odmian. Farma pierwotnie zajmowała powierzchnię około 4 tys. hektarów, położonych na terenie gmin Damnica i Główczyce, które przejęła od Ośrodka Hodowli Zarodowej Skarbu Państwa w Bobrownikach.

Lata 90. to dla firmy czas wyzwań związanych z rekultywacją gleb oraz wprowadzeniem nowych odmian ziemniaków do Polski. Te najbardziej popularne w kraju nie spełniały wymagań jakościowych do produkcji frytek, dlatego materiał nasienny gospodarstwo sprowadzało z  Niderlandów oraz Niemiec. Zainwestowało ono wówczas w nowoczesną technologię uprawy, ukierunkowaną na zwiększenie efektywności produkcji oraz zmniejszenie wpływu aktywności rolniczej na środowisko.

Obecnie Farm Frites Poland Dwa Sp. z o.o. gospodaruje na powierzchni 2,5 tys. hektarów i zatrudnia około 60 osób. Jesteśmy w gronie największych i najbardziej nowoczesnych gospodarstw rolnych w Polsce. Niezmiennie też pozostajemy liderem dostaw ziemniaków dla naszej siostrzanej fabryki.

Co uprawiamy?

Na naszych polach królują odmiany takie, jak Ludmilla, Fontane i Alverstone Russet, które uprawiamy na potrzeby naszej siostrzanej firmy Farm Frites Poland S.A w Lęborku. Pierwsza i ostatnia z nich przeznaczona jest do produkcji frytek dla McDonald’s, głównego odbiorcy fabryki. 

Odmiany te doskonale sprawdzają się w długim przechowywaniu, utrzymując optymalne parametry przetwórcze. Charakteryzuje je duży rozmiar bulw, owalny, wydłużony kształt oraz specyficzny rozkład ziaren skrobi. To cechy, którym frytki zawdzięczają odpowiednią długość, złocisty kolor po usmażeniu oraz puszyste wnętrze zamknięte w przyjemnie chrupiącej otoczce.

Ziemniaki stanowią jedną trzecią struktury naszych upraw. Rokrocznie obsadzamy nim około 800 hektarów ziemi. Pozostałą część z 2,5 tys. hektarów areału gospodarstwa, zajmuje pszenica konsumpcyjna oraz rzepak, które wraz z ziemniakami tworzą 4 letni cykl zmianowania. Tak stworzony płodozmian pomaga nam właściwie zadbać o bilans składników pokarmowych i odpowiedni poziom próchnicy w glebie, co ma istotny wpływ na wielkość oraz jakość naszych zbiorów.