Jesteśmy świadomi tego, że nasza aktywność rolnicza wpływa na kondycję dostępnych zasobów naturalnych, dlatego robimy wszystko, aby je chronić i zapewnić im odnawialność. To jedyny, słuszny krok w obliczu wyzwań populacyjnych i klimatycznych, z którymi będziemy się mierzyć przez następne dziesięciolecia. Stosując dobre praktyki rolnicze oraz rozwiązania rolnictwa precyzyjnego mamy szansę udowodnić, że wydajność nie musi iść w parze z bezrefleksyjnością wobec otoczenia.
Intensywna produkcja rolna wymaga zdecydowanych działań w kierunku odbudowy kondycji gleby, dlatego stawiamy na dobrą kulturę rolną, służącą odtworzeniu materii organicznej w glebie, zapobieganiu przekształceniom fizycznym profilu glebowego oraz zjawisku erozji. Praktyki takie, jak międzyplon ścierniskowy, płodozmian oraz pozostawianie słomy w polu, pozwalają nam łączyć wspomniane efekty z uzupełnieniem ważnych makro- i mikroelementów w glebie. Zjawisko erozji dodatkowo ograniczamy poprzez utrzymanie sprawnego systemu melioracyjnego, wykonywanie dołkowania pól w uprawie ziemniaka oraz stosowanie roślin ozimych. To również skuteczny sposób na kumulację wody i zwiększenie jej dostępności w okresie wegetacji. Aby tak się stało, wykonujemy szereg czynności zapobiegających przekształceniom fizycznym gleby. Łączymy prace polowe, ograniczając czas pracy ciężkich maszyn w polu. Stosujemy w nich odpowiednie ogumienie, a w zależności od realizowanych przez nie zadań, regulujemy ciśnienie w oponach. W sytuacjach wymagających zdecydowanych działań, wykonujemy głęboszowanie. Dużą część pszenicy i rzepaku uprawiamy w technologii bezorkowej. Eksperymentujemy z uprawą pasową w rzepaku oraz z uprawą bezorkową w ziemniakach. Staramy się śledzić najnowsze trendy w uprawie analizując ich przydatność dla naszej filozofii uprawy gleby.
Bez jej udziału produkcja żywności byłaby niemożliwa. Tym bardziej świadomość ograniczonej dostępności wody obliguje nas do odpowiedzialności w zarządzaniu jej zasobami. Dlatego podlewamy wyłącznie plantacje ziemniaka, reagując tylko wtedy, gdy niedobór wody zagraża powodzeniu uprawy. Przede wszystkim jednak skupiamy się na dobrych praktykach rolniczych służących kumulacji opadów atmosferycznych w glebie. Zabieg nawadniania wykonujemy w oparciu o komputerowy system wspierania decyzji, który na podstawie pomiaru wilgotności gleby i obserwacji rozwoju sytuacji hydrologicznej w polu, podpowiada właściwy czas reakcji. Określenie właściwego momentu nawadniania oraz odpowiedniej dawki jest kluczowe pod względem optymalizacji zużycia wody. Testujemy również nowe technologie, poszukując lepszej i bardziej efektywnej alternatywy wobec aktualnie stosowanych metod podlewania.
Nasze sąsiedztwo stanowią liczne i cenne siedliska przyrodnicze oraz elementy obszaru Natura 2000, należące do Słowińskiego Parku Narodowego i Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”. Z myślą o tak wyjątkowym położeniu gospodarstwa, nieustannie weryfikujemy swoje działania pod kątem utrzymania lokalnej bioróżnorodności i ograniczenia wpływu na poszczególne elementy ekosystemu. Stąd nasza koncentracja na dobrych praktykach rolniczych służących optymalnej gospodarce zasobami środowiska i przywróceniu naturze jej pierwotnych walorów. Jesteśmy Bee Friendly. Wspieramy lokalne pszczelarstwo i dostosowujemy agrotechnikę do rytmu życia pszczół. To nasz autorski projekt i nieustanna motywacja do jeszcze większej uważności w stosowaniu nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, a także do optymalizacji czasu pracy maszyn w polu. Jesteśmy świadomi tego, że każde zakłócenie w systemie naczyń połączonych biosfery, dotyka również nas.
Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromny wpływ na jakość powietrza ma nasza działalność rolnicza. Dlatego chcąc ograniczyć emisję zanieczyszczeń, prowadzimy regularny monitoring ewentualnych zagrożeń na każdym etapie produkcji. Stawiamy na energooszczędne urządzenia i optymalizujemy zużycie paliwa oraz czas pracy maszyn w polu. W ten sposób redukujemy emisję dwutlenku węgla oraz zmniejszamy zapotrzebowanie na energię elektryczną do niezbędnego minimum. Nowoczesny sprzęt pozwala nam również na ograniczenie pylenia zarówno podczas wysiewu nawozów, jak i procesu oczyszczania oraz suszenia zboża.
Mamy świadomość generowania mniej i bardziej szkodliwych odpadów niebezpiecznych dla środowiska oraz zdrowia człowieka, dlatego gospodarujemy nimi w jak najbardziej profesjonalny sposób. Odpady toksyczne ewidencjonujemy, a następnie przechowujemy z ograniczeniem dostępności dla osób postronnych. Ich utylizacja odbywa się poza gospodarstwem, a zajmują się nią wyspecjalizowane firmy recyklingowe. Pozostałe odpady segregujemy zgodnie z wymaganiami odbiorcy. Przede wszystkim jednak stawiamy na ograniczenie ich wytwarzania, pamiętając o tym już na etapie planowania produkcji.